دانشگاه شهید بهشتی

انجمن های علمی دانشجویی گامی به سوی پیشرفت و تعالی

تاریخ انتشار: 1396/06/26 12:20 ب.ظ
 
مهدی رحمانی، دانش آموخته رشته علم اطلاعات و دانش شناسی و کارشناس انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی
rahmani.jpg          
 در سند چشم انداز ۱۴۰۴ جمهوری اسلامی ایران، احراز جایگاه اول علم و فناوری در بین ۲۵  کشور منطقه‌ آسیای جنوب غرب مورد تاکید است. تحقق این چشم‌انداز در ابعاد علمی، پژوهشی و فناوری محقق نمی‌شود مگر به سه شرط 1. سیاستگذاری صحیح، 2. عزم جهاد علمی و 3. فراهم ساختن بستر مناسب جهت تعامل میان اساتید، دانشجویان و پژوهشگران
 با این رویکرد مهمترین رکن برای نیل به اهداف تعیین شده، دانشگاه‌ها هستند که یکی از اصلی‌ترین ارکان نظام فکری، معنوی و معرفتی تولید دانش هستند و دانشگاه تمدن ساز افق حرکت دانشگاه‌های ایران برای دهه‌های آینده را رقم می‌زند. انجمن‌های علمی- دانشجویی در این مجموعه‌های ارزشمند به عنوان نهادی خودجوش، پویا، با انگیزه و مستقل از سویه‌های حاشیه‌دار و حاشیه‌ساز جهت انجام فعالیت‌های علمی در بدنه دانشجویی به‌عنوان یک رکن اساسی دانشگاه در راستای تحقق این آرمان تبیین شده شکل گرفته و به عنوان بازوان نیرومند تخصصی در کنار اساتید نقش اساسی در پیشبرد اهداف علمی و توسعه دانش‌های نوین و تخصصی در دانشگاه‌ها دارند. در این رابطه فعالیت بیش از 8500 انجمن علمی دانشجویی در ایران علاوه بر این‌که مبین اهمیت این مجموعه دانشجویی در رشد علمی کشور و ایجاد دانشگاه تمدن ساز است، نشانه بارزی از پویائی، خودجوشی و تعهد علمی و عملی دانشجویان است.
به طور کلی کار انجمنی در دانشگاه ها و مراکز آکادمیک دارای سابقه ای بس طولانی است و می توان آن را همزاد تأسیس دانشگاه ها شمرد. اما فعالیت انجمن علمی دانشجویی به دهه هفتاد در دانشگاه ها و موسسات آموزشی باز می گردد. انجمن های علمی دانشجویی به عنوان بزرگترین تشکل دانشجویی فعال در دانشگاه اهداف شان را براساس دغدغه‌های دانشجویان، گروه‌های علمی، دانشگاه‌ها و نظام آموزش عالی تنظیم می‌کنند و می‌توان گفت که تنها تشکل دانشجویی فعال دانشگاه هستند که همواره همگام با اهداف عالی در حرکت بوده‌اند. هدف هر انجمنی علاوه بر آموزش‌های لازم به دانشجو کمک به پیشبرد اهداف دانشگاه است. یعنی علاوه بر اینکه دانشجویانی که عضو انجمن علمی دانشجویی می شوند تمرین کارگروهی می‌کنند و آموزشهای لازم را می بینند، یک محیط جمعی فراهم می شود که دغدغه آنها موضوع آن علم و آن دانشگاه است. به طور کلی می توان سه هدف اساسی برای تشکیل انجمن ها برشمرد.
1.       کمک به دانشگاه‌ و گروه در پیشبرد اهداف عالی
2.       آموزش مهارت های لازم به دانشجویان
3.       تلاش برای رفع نواقص دانشگاه در آموزش دانشجویان
از جمله مزایای فعالیت در انجمن های علمی ایجاد اعتماد به نفس، حمایت از حداقل توانمندی ها، زمینه سازی برای انجام کارهای علمی هر چند کوچک، فرهنگ سازی و به‌ویژه ایجاد فرهنگ علمی، کشف استعدادهای دانشجویی، ایجاد فضای نشاط، قراردادن دانشجو در سیر هدف اصلی آموزش عالی، ایجاد روحیه کار گروهی و جمعی است.

Sorosh-Icon
کلید واژه ها:
منبع خبر روابط عمومي
تعداد مشاهده: 2,216
اخبار : انجمن های علمی دانشجویی گامی به سوی پیشرفت و تعالی
Top

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی

Shahid Beheshti University,دانشگاه شهید بهشتی

دانشگاه شهید بهشتی